AB’den Düzenleme Hamlesi: Bu Kripto Para İşlemleri Yasaklandı!

Avrupa Birliği (AB), son Kara Para Aklamayla Mücadele mevzuatında bazı kripto para işlemlerini de düzenledi. Bu bağlamda, nakit işlemler ve anonim kripto ödemeleri için belirli limitleri özellikle yasakladı.

AB’den kripto para ödemelerine ilişkin yasak geldi!

Avrupa Birliği (AB), yakın zamanda yaptığı bir mevzuat değişikliğiyle, yine piyasanın gündemine girdi. AB, kimliği belirsiz self-custody kripto cüzdanları aracılığıyla yapılan herhangi bir değerdeki kripto para işlemlerini yasakladı. Bu güncelleme, bölgenin yeni uygulamaya koyduğu Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerinin bir bileşeni. Deutsch Piraten Partei’nin Avrupa Parlamentosu üyesi Patrick Breyer’in bir gönderisine göre, AB Parlamentosu’nun öncü komisyonunun çoğunluğu 19 Mart’ta yasağı onayladı.

Dr. Breyer’in bu onaya karşı çıkan iki liderden biri olması dikkat çekici. Karşı oy kullanan diğer Parlamento üyesi ise Almanya için Alternatif (AfD) partisini temsil eden Gunnar Beck oldu. Kripto ödemelerine ilişkin yasak, özellikle hizmet sağlayıcılar tarafından sunulan kayıtsız cüzdanlar (hosted wallet) için geçerli. Bu, mobil, masaüstü veya tarayıcı uygulamaları aracılığıyla sağlanan self-custody cüzdanlarını kapsıyor.

Düzenlemeler ne zaman yürürlüğe girecek?

Son Kara Para Aklamayla Mücadele mevzuatı, nakit işlemler ve anonim kripto para ödemeleri için belirli limitleri özellikle yasaklıyor. Buna göre, 10.000 Avro’yu aşan nakit işlemleri ve 3.000 Avro’yu aşan anonim nakit ödemeleri yasa dışı kabul edecek. Bu yasalar, yürürlüğe girmelerinden itibaren üç yıl içinde tamamen işler hale gelecek. Ancak bir İrlanda hukuk firması olan Dillon Eustace, bu yasaların olağan uygulama zaman çizelgesinden önce tam olarak faaliyete geçmesini bekliyor.

Kripto para düzenlemesine tepkiler de var!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere temel olarak, birçok kripto para birimi ağı izinsiz ortamlarda çalışıyor. Herkesin kriptografik bir özel anahtar oluşturmasına ve sisteme sınırsız giriş yapmasına izin veriyor. Bu özellik, kripto para birimlerinin temel ilkelerinin kalbinde yer alıyor. Ayrıca, kullanıcılarına karşı ayrımcılık yapmayan daha kapsayıcı, özgür ve eşitlikçi bir finansal sistem sağlıyor.

Uzmanlar ve özgürlük savunucuları bu son onayı finansal özgürlüğe ve temel insan haklarına karşı bir darbe olarak değerlendiriyor. Alman Parlamenter Patrick Breyer, ekonomik bağımsızlığı ve finansal mahremiyeti tehlikeye attığını iddia ediyor. Bu yüzden, tasarıya karşı çıkıyor. Breyer, anonim olarak işlem yapma imkanının temel bir hak olduğunu söylüyor. Kripto sektörü, gizlilik ve ademi merkeziyetçiliğe verdiği önemle biliniyor. Bu yüzen sektör, AB’nin düzenleyici tedbirlerine eleştirel bir şekilde yanıt verdi. Bu yeni düzenlemeler karışık tepkilere neden oldu. Bazıları yeni AML yasalarının gerekli olduğunu söylüyor. Ancak, diğerleri gizliliği ihlal edebileceğinden ve ekonomik faaliyeti engelleyebileceğinden korkuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x