Apple, fiziksel buton ve kulaklık girişine resmen veda etti!

Apple geçtiğimiz gün düzenlenen Let Loose etkinliği kapsamında yeni iPad modellerini ve aksesuarlarını görücüye çıkardı. Yeni Air ve Pro modellerle birlikte, eski tabletlerde ise güncellemeye gidildi. 10. nesil iPad modelinin fiyatı ucuzlarken, 9. nesil iPad ise satıştan kaldırıldı.

9. nesil iPad satıştan kalktı

Apple, 11 ve 13 inç iPad Air ve Pro tabletlerini görücüye çıkardı. Raflardaki yerini alan modeller, eski cihazların ise iptal edilmesine yol açtı. Apple, kulaklık girişine sahip son iPad modeli olarak da bilinen 9. nesil iPad’i resmi serisinden çıkardı.

Öte yandan bu model fiziksel Home butonuna sahip de son cihazdı. 10. nesil ve sonrasında sunulan iPad’ler daha büyük ekran-kasa oranlarına geçiş yaptı. Bu da çerçevenin küçülmesine ve fiziksel butonun kalkmasına yol açtı.

Önce iPhone’larda ve ardından iPad’lerde başlayan tasarım trendi, eski modellerin de sonunu getirdi. Let Loose etkinliği sonrasında fiziksel butonlu ve kulaklık girişine sahip iPad modeli kalmamış oldu.

Apple ayrıca 64 GB ve 256 GB olarak iki versiyonda satışta bulunan 10. Nesil iPad fiyatları yüzde 10 ucuzlattı. 64GB modeli eski fiyatına göre 3 bin 440 TL, 256GB modeli ise 2 bin 880 TL daha ucuz olarak satılıyor. Yeni fiyatlar 64GB için 15 bin 999 TL ve 256GB için 22 bin 499 TL olarak belirlendi.

Bu etkinlikte dikkat çeken bir diğer değişiklik ise kutu içeriği oldu. Apple, yeni iPad’lerin kutusundan artık adaptör çıkarmayacak. Apple, kutu içeriğinden adaptörü çıkarmanın, çevre dostu bir adım olduğunu belirtiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x