Kuluçkadan yatırım çıktı

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ‘startup’lar yeni yatırım bulma konusunda uykusuz günler geçiriyor. Bu durumun yaşanmasında yüksek enflasyon ve yüksek faiz önemli etken. Yatırımcılar riskin az getirinin yüksek olduğu ortamda faize, borsaya yönelmeyi seçiyor. Yüksek getiri potansiyeli barındıran ama riski daha fazla olan startup’lar ise bu ortamda zorlanıyor. ABD’de faiz indirimlerinin başlamasıyla bu trendin tersine dönmesi beklenirken; startup’lar bu dönemde ilerlemeyi sürdürmek adına farklı arayışlar içine girmiş durumda.

Alesta Yatırım, Türk Telekom Ventures, Founder One gibi güçlü sermaye fonlarından yatırım alan, İTÜ Arıkent ve Ceyda Düvenci’nin ortak olduğu yerli teknoloji girişimi Kidolog, bu dönemde hızlı ve yenilikçi yolla kaynak bulan startup’lardan biri oldu.

Patiwe’den ‘exit’

Şubat 2021’de kurulan, art arda aldığı yatırımlarla 7.5 milyon dolar değerlemeye ulaşan ebeveynlere gebelik öncesi ve doğum sonrası dönemde online uzman desteği sağlayan Kidolog’un kurucularından Eray Uğurelli, önce ODTÜ ve Bilkent kökenli gençlerin kurduğu iki kuluçka şirketi satın aldıklarını söyledi. Bunlar evcil hayvan dünyasına hitap eden PatiWe ile çocuklara yönelik e-kitap ve eğlence uygulaması Readki idi.

“PatiWe’yi ve Readki’yi tam anlamıyla fikir aşamasında aldık. Kidolog’un gücüyle geliştirdik. 6 ayda büyük mesafe katettik” diyen Uğurelli, içlerinden PatiWe’yi yeni bir yatırımcıya satarak, ciddi kaynak sağladıklarını söyledi.

Ciddi kaynak girişi

Dolar bazında bugüne kadar aldıkları yatırımı bu satışla kasaya koyduklarını ifade eden Uğurelli, Kidolog ve Readki’ye yatırım yaparak global aile teknolojileri şirketi olmak için kolları sıvadıklarını söyledi.

Uğurelli Kidolog’un yeni dönemde PatiWe’nin operasyon ve yazılım süreçlerine destek olmaya devam edeceğini ifade etti. Türk Telekom ile yeni kampanyalara hazırlanan ReadKi, 2-6 yaş arası çocuklar için tasarlandı ve ebeveyn kontrol özelliği var.

1.000 uzman var hedefi ‘yurt dışı’

Eray Uğurelli’nin verdiği bilgilere göre, sayısı 1.000’i aşan uzmanla 11 farklı kategoride anne babalara online danışmanlık hizmeti sunan Kidolog, emzirme danışmanlarından psikologlara, çocuk doktorundan kulak burun boğaz uzmanına kadar farklı branşlarda uzmanlarla çalışıyor. Kendi yazılımı olan görüntülü görüşme sistemleriyle hizmet veriyor ve Sağlık Bakanlığı onaylı bir işletme. Sadece Türkiye’de değil Kanada’ya, Çin’e kadar fatura kesiyor.

15 dakikada karar verdi

Uğurelli, “Özellikle psikologlar online sağlık hizmeti formülünü çok hızlı benimsedi. En çok da profesör düzeyinde olan uzmanlarımız memnuniyet duydu” dedi.

Güçlü yatırımcıların her an yanlarında olmalarının Kidolog’un vizyonu için önemine dikkat çeken Uğurelli, ilk yatırımcıları olan Eskort Teknoloji’nin (Alesta) kurucusu İbrahim Özer’in 15 dakika kendilerini dinleyip karar verdiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x